top of page

Przykazania logopedyczne

PRZYKAZANIA LOGOPEDYCZNE DLA RODZICÓW

 

10 przykazań logopedycznych dla Rodziców

 

  1. Narządy mowy dziecka kształtują się i zaczynają funkcjonować już w życiu płodowym. Są one ogromnie wrażliwe na wszystkie bodźce fizyczne i chemiczne, zarówno sprzyjające, jak i szkodliwe.

  2. Mowa otoczenia powinna być poprawna. Do dziecka trzeba mówić wolno, dokładnie i wyraźnie, trzeba zaniechać sztucznego spieszczania i używania tzw. języka dziecięcego.

  3. Dziecko powinno reagować na aktywność uczuciową i słowną otoczenia. Z poczatku jest to uśmiech, ruch rączki, przegięcie ciała. Gdy ich brak, trzeba koniecznie zbadać słuch dziecka, gdyż może on być osłabiony.

  4. Absolutnie nie wolno krępować dziecka w reagowaniu na aktywność otoczenia.

  5. Jeśli dziecko ma nieprawidłową budowę narządów mowy (rozszczep warg, dziąseł, podniebienia, zniekształcenia w układzie szczęk, uzębienia itd.), powinno się bezwzględnie pójść z nim do lekarza specjalisty: ortodonty, chirurga plastyka.

  6. Dziecko leworęczne należy otoczyć specjalną opieką. W okresie kształtowania się mowy nie wolno zmuszać go do posługiwania się prawą ręką, gdyż mogą wystąpić zaburzenia mowy.

  7. Kiedy dziecko samo zaczyna coraz więcej mówić nie wolno tej skłonności gasić.

  8. Należy pilnie obserwować, czy kształtowanie się mowy dziecka przebiega zgodnie z normą.

  9. Dziecko trzyletnie monologuje, ale chce też rozmawiać z otoczeniem, zadaje mnóstwo pytań i przepada za opowiadaniami. Nie wolno lekceważyć tych faktów, gdyż pomaga to dziecku w wysławianiu się, w umiejętności wyrażania swych uczuć i myśli.

  10. Jeśli mimo wszystko nie udało się zapobiec powstawaniu defektów mowy, nie wolno opuszczać rąk. Powstające coraz liczniejsze poradnie logopedyczne są w stanie pomóc dziecku, o ile rodzice i wychowawcy będą z nimi jak najściślej współpracować.

 

                                                                               (za: Leon Kaczmarek)

bottom of page